Het algemene tarief van 19%
Het verlaagde tarief van 6%
Het nultarief, welke onder meer betrekking heeft op het goederen- en dienstenverkeer naar het buitenland
Welke artikelen vallen o.a. onder het verlaagde BTW-tarief van 6%?
A. Voedingsmiddelen, te weten:
alle etens- en drinkwaren voor menselijke consumptie. Alcoholhoudende dranken vallen hier niet onder
ingrediënten die gebruikt worden om etens- en drinkwaren te bereiden zoals smaak- en kleurstoffen, zout, peper en kruiden
producten die bestemd zijn voor aanvulling en vervanging van bovengenoemde etens- en drinkwaren zoals voedingspreparaten, vezeltabletten, mineralen, etc.
B. Geneesmiddelen, die geneesmiddel zijn volgens de Wet op de Geneesmiddelenvoorziening en hulpmiddelen.
C. Boeken, dagbladen, weekbladen, tijdschriften en andere tenminste driemaal per jaar periodiek verschijnende uitgaven.
Opgemerkt zij, dat voor tabaksartikelen krachtens een speciale regeling geen omzetbelasting door de detaillist afgedragen hoeft te worden. De totale BTW-heffing vindt plaats bij de fabrikant.
Emballage is vrijgesteld van BTW-heffing.
Vrijstelling geldt ook voor postverkeer. De diensten en de daarmee gepaard gaande leveringen in het postverkeer door de concessiehouder als bedoeld in de Postwet, de TPG Post, zijn vrijgesteld van BTW. Het gaat hierbij om de zogenaamde opgedragen dienstverlening. Dit is kortweg gezegd het postvervoer dat de TPG Post verplicht is uit te voeren. Verder betreft het het aan de TPG Post, met uitsluiting van anderen, toegekende recht van postvervoer. Dit is het vervoer van brieven die aan een bepaald maximumgewicht en maximumtarief zijn gebonden.
Aftrek van voorbelasting
Alle door leveranciers in rekening gebrachte omzetbelasting mag worden afgetrokken van de over de eigen omzet verschuldigde belasting. De aftrek gebeurt op het aangiftebiljet. Als u goederen inkoopt, kosten maakt voor uw onderneming of investeert, brengen andere ondernemers u meestal BTW in rekening. Deze BTW kunt u op uw Aangifte omzetbelasting verrekenen met de BTW die u op uw beurt weer aan uw afnemers in rekening brengt. Dat heet aftrek van voorbelasting.
Wanneer u de BTW als voorbelasting kunt aftrekken hangt er, onder andere, van af of u een inkoopadministratie bijhoudt of alleen een kas-, bank- of giroboek.
In feite betaalt u dus alleen omzetbelasting over de waarde die u toevoegt, aangezien de door leveranciers in rekening gebrachte omzetbelasting afgetrokken mag worden.
Aangifte
Vanaf 1 januari 2005 moet u electronisch aangifte doen.
Viermaal per jaar, tenzij de inspecteur u een andere frequentie heeft opgelegd, dient een omzetbelastingaangifte gedaan te worden op een formulier dat u van de belastingdienst krijgt. De aangifte moet uiterlijk op 30 april, 31 juli, 31 oktober en 31 januari ter inspectie worden ontvangen, dus op z'n laatst een maand na het verstrijken van een kwartaal. Tegelijk moet dan het bedrag, dat men volgens de eigen berekening verschuldigd is, door de fiscus zijn ontvangen. U dient hierbij terdege rekening te houden, met de tijd die de TPG en de banken nodig hebben om uw aangifte en bijbehorende betaling te verwerken.
Startende ondernemers
Nadat u zich heeft aangemeld bij de Belastingdienst als startend ondernemer, ontvangt u meestal een Aangifte omzetbelasting voor de periode waarin u met uw onderneming bent gestart. Over die periode kunt u niet meer tijdig aangifte doen. Deze aangifte hoeft u nog niet elektronisch te doen; u krijgt een aangiftebiljet van het belastingkantoor waar u onder valt. U moet het formulier altijd invullen, ondertekenen en terugsturen, ook als u nog geen omzet heeft gemaakt en ook als u geen BTW hoeft te betalen. Als u BTW bent verschuldigd, krijgt u enige tijd later een naheffingsaanslag, eventueel met een acceptgiro. Ontvangt u geen acceptgiro, dan moet u zelf een betalingsopdracht uitschrijven. Als u BTW terugkrijgt, ontvangt u na enige tijd een teruggaafbeschikking.
Factureringsverplichting
Op grond van de Wet op de omzetbelasting 1968 zijn ondernemers verplicht een factuur uit te reiken voor verrichte leveringen of diensten aan andere ondernemers of andere rechtspersonen. De factureringsverplichting geldt niet wanneer aan particulieren wordt gepresteerd.
Voorts keurt het Ministerie van Financiën goed dat ondernemers die uitsluitend van BTW vrijgestelde prestaties verrichten, zijn ontheven van de factureringsverplichting. Tenslotte zijn ondernemers die gebruik maken van de zogenoemde kleine ondernemersregeling en de landbouwregeling eveneens ontheven.
Bij het opstellen van een factuur zijn een aantal zaken vereist. Vanaf 1 januari 2004 gelden binnen de hele Europese Unie dezelfde regels voor de vermelding van gegevens op papieren en elektronische facturen. Deze eisen zijn vastgelegd in een Europese Richtlijn.
Basisgegevens
Op uw facturen vermeldt u in ieder geval:
- een opeenvolgend nummer; de datum van uitreiking van de factuur;
- de datum waarop de levering of de dienst wordt verricht of is voltooid of de datum (voorzover vastgesteld kan worden) van vooruitbetaling en deze datum verschilt met de uitreikingsdatum van de factuur;
- naam en adres van de ondernemer die de levering of de dienst verricht;
- het BTW-identificatienummer van de ondernemer die de levering of de dienst heeft verricht;
- naam en adres van de afnemer aan wie de levering wordt verricht of de dienst wordt verleend;
- het BTW-identificatienummer van de afnemer aan wie de levering of de dienst is verricht ingeval van een verlegging van de heffing of aan wie intracommunautair wordt geleverd met toepassing van het 0% tarief;
- een duidelijke omschrijving van de geleverde goederen of de verleende dienst;
- de hoeveelheid (of omvang) en aard van de geleverde goederen of de verleende dienst;
- ingeval van een vrijstelling, een intracommunautaire levering waarop het 0% tarief van toepassing is, bij een verlegging van de heffing, bij de toepassing van de margeregeling een vermelding van de toepasselijkheid van deze regeling;
- de gegevens die nodig zijn om te bepalen of een vervoermiddel een nieuw vervoermiddel is (bijvoorbeeld een kentekenbewijs);
- de vergoeding met betrekking tot elk tarief of elke vrijstelling, de eenheidsprijs, de eventuele vooruitbetalingen en andere kortingen die nog niet in de eenheidsprijs zijn begrepen;
het BTW-bedrag uitgedrukt in euro’s; - het toegepaste tarief;
- als de belasting wordt voldaan door een fiscaal vertegenwoordiger; zijn naam en adres en BTW-identificatienummer.

