Nieuwe milieuprestatie-eisen voor winkels

26-01-2026

Vanaf 1 juli 2026

De overheid stelt eisen aan hoe milieuvriendelijk nieuwe gebouwen moeten zijn. Deze milieuprestatie-eisen (MPG) geven aan hoeveel milieubelasting bouwmaterialen mogen veroorzaken over de hele levensduur van een gebouw, bijvoorbeeld op het gebied van CO₂-uitstoot en grondstoffengebruik.

De regels zijn aangepast en vastgelegd in het Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl) en de Omgevingsregeling (Or). De wijzigingen treden in werking op 1 juli 2026.

Nieuw is dat er vanaf 1 juli 2026 voor het eerst een MPG-eis geldt voor winkels en andere utiliteitsgebouwen, zoals scholen en zorginstellingen. De overheid heeft gekozen voor een zogenoemd introductieniveau: de eis is haalbaar met de huidige bouwpraktijk en bedoeld om ervaring op te doen.

Voor bestaande winkels verandert er niets. De MPG-eis speelt alleen bij:

  • nieuwbouw van een winkel;
  • ingrijpende verbouwingen waarvoor een bouwvergunning nodig is;
  • herontwikkeling of functiewijziging, bijvoorbeeld in een gemengd gebouw.

Kleine gebouwen met een gebruiksoppervlakte onder de 50 m² vallen buiten de verplichting.

Wat betekent dit in de praktijk?

De MPG gaat over het gebouw, niet over de dagelijkse bedrijfsvoering. Het draait om materiaalkeuzes en installaties, niet om assortiment of energieverbruik in de winkel. De verantwoordelijkheid hiervoor ligt in de meeste gevallen bij de pandeigenaar en/of projectontwikkelaar. Voor winkeliers is het vooral relevant om hier tijdig het gesprek over te voeren bij nieuwbouw of herontwikkeling. Staat nieuwbouw of herontwikkeling op de planning? Dan is het goed om de MPG tijdig mee te nemen.